Które z rozwiązań na podwyższone grządki jest najlepsze? W naszych ogródkach stosujemy już wykonane na wymiar grządki z drewna, grządki metalowe, a w tym sezonie na działce rod będziemy instalować grządki z betonu.
Jakie podwyższone grządki są najlepsze? Wszystkie sprawdzą się w określonych warunkach, różnią się szczegółami, dzięki którym można dobrać najlepsze rozwiązanie pod siebie:
Grządki z Drewna:
- pasują do większości ogrodów, a trwałość zależy od grubości deski
- można je zrobić na wymiar, a montaż jest dosyć łatwy
- dobrze izolują korzenie roślin od skrajnych temperatur
- wymagają jednak regularnej impregnacji i zabezpieczenia przed wilgocią
- smakują owadom lubiącym drewno, a gdy zawilgotnieją, mogą je opanować grzyby
Grządki z Betonu:
- są bardzo trwałe, stabilne i odporne na każdą pogodę
- nie wymagają dodatkowej konserwacji
- materiał dobrze izoluje rośliny od skrajnych warunków i pomaga utrzymać wilgoć
- na starcie są nieco droższe od innych rozwiązań, ale posłużą długie lata, długofalowo koszt będzie niższy (hasło “poprostuposadź” obniża cenę grządek na warzywniki.pl o 5%)
- z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej opcji co do kształtu i rozmiaru, są nawet elementy do złudzenia imitujące drewno
Grządki Metalowe:
- są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne
- montaż jest dosyć łatwy, a materiał jest lekki
- niestety, nagrzewają się w słońcu, co może wysuszać ziemię przy ściankach
- kształt i rozmiar jest zależny od tego, co oferują producenci
Przy naszym domu mamy grządki drewniane, konstruowaliśmy je sami, pod wymiar konkretnego miejsca kilka lat temu, gdy gotowe rozwiązania nie były tak łatwo dostępne. Są wykonane z grubych, 7 cm belek. Po kilku latach zaczęły je dziurawić robaki, a na niektórych wyrosły huby. Z pewnością posłużą nam jeszcze min. 3-5 lat.
Grządki metalowe zainstalowaliśmy na działce ROD, stanęły dosłownie w jeden dzień, były lekkie i łatwe w montażu. Niestety, ziemia przesycha w nich nieco szybciej, niż w drewnianych, które mają grube ścianki. Aby temu zapobiec warto wewnątrz umieścić np. cienki styropian lub nie sądzić roślin zbyt blisko ścianek.
Z grządkami betonowymi wiążę duże nadzieje, głównie w kontekście stabilizacji warunków uprawy wewnątrz. Gruby beton powinien dobrze izolować korzenie roślin przed chłodem i upałami, pomagając zatrzymać w podłożu wilgoć. No i to rozwiązanie na długie lata.
Ja wybrałam nowoczesne panele betonowe w antracytowym kolorze, jednak ten producent ma w swojej ofercie kilka innych opcji, w tym panele imitujące drewno. Montaż jest prosty, wystarczy wypoziomować podłoże i ustawić na nim panele, składane jak klocki lego. Jeden element waży ok 50 kg, więc do układania nie będzie potrzebny specjalny sprzęt, wystarczy siła mięśni dwóch osób.